Tobias Birkedal er med oss videre!

Tobias Birkedal fortsetter sin trenerreise i FK Jerv

FK Jerv er svært glade for å kunne meddele at Tobias Birkedal blir med oss videre også i 2026-sesongen. Siden starten av 2023 har han vært en viktig ressurs i Utviklingsavdelingen, både som trener og som en sentral bidragsyter i FFO.

Tobias startet i klubben som sportslig ansvarlig i FFO før han tok steget inn i rollen som UA-trener i 2023. Han har siden vært en sentral del av utviklingsarbeidet både på feltet og i akademiet.

Motivasjon og ambisjoner

For Tobias handler trenerrollen om å utvikle seg hver dag.

– Man må ha ambisjoner som trener. Jeg setter ikke konkrete mål, men jobber for å bli best mulig uavhengig av nivå. Min jobb er å finne ut hvor potensialet mitt ligger, og det skjer gjennom hard jobbing hver dag, sier han.

Han beskriver også hvorfor han ønsket å fortsette i Jerv:

– Jeg føler meg sett og satset på. Klubben ønsker å legge en plan for mine steg, og det gir arbeidsro, motivasjon og en gnist man ikke får alle steder.

Daglig leder Jon Ole Reinhardsen deler begeistringen over at Tobias blir med videre:

– Vi er veldig glade for at Tobias er med oss videre. Han har gjort en god jobb for oss i mange år og tar nye steg hele tiden. Han er en ung, sulten trener med en stor trenerfremtid foran seg.

Tobias Birkedal har store ambisjoner som trener. Markerte seg med gull med G15 på Dana Cup i 2024.
Tobias Birkedal har store ambisjoner som trener. Markerte seg med gull med G15 på Dana Cup i 2024.

Et sterkt trenerteam og et utviklende miljø

Tobias trekker fram trenerteamet som en viktig årsak til at han blir:

– Jeg føler meg kjempeheldig. Da Thomas kom inn i mars, fikk vi enda mer erfaring inn i gruppa. Are har alltid delt det han kan, og nå begynner jeg også å bidra mer tilbake. Det langsiktige perspektivet i teamet gjør at jeg ønsker å være med videre.

Han opplever også at samarbeidet i klubben er blitt sterkere:
- A-lagsapparatet er mer involvert i UA, og trenerforumet som daglig leder Jon Ole samler oss til, gir et større faglig fellesskap. Det betyr mye for utviklingen.

 

Sesongen som gikk – og året som kommer

Sesongen med G17 har vært variert, men lærerik:

– Det har vært opp og ned. Vi startet sterkt med god utvikling, men fikk en periode med skader, sykdom og spillere som prioriterte andre ting. Likevel kom vi godt ut av det. Jeg har lært mye om å håndtere motivasjon og hvor mye informasjon spillerne tåler før de mister fokus.

Neste år får han ansvar for 09- og 10-kullet, som trener i G17-alder men skal spille i G19-klassen:

– Det blir fysisk krevende, men veldig utviklende for spillerne.

Utvikling står fortsatt i sentrum:
– Resultater betyr lite på yngre nivåer. Målet er å gjøre spillerne bevisste på hva som gjør dem gode spillere på sikt. Vi tenker langsiktig – og G17-gutta har god tid på seg, sierBirkedal og ser frem til 2026. 

– Jeg er veldig glad for at vi har signert en ny avtale, og jeg gleder meg til en ny sesong. Så håper jeg A-laget kan kjempe om opprykk neste år!

Vi ser frem til 2026 sesongen med Tobias Birkedal på laget!

Årets lagbilde av Jerv G17 / Foto: Helge N. Olsen
Årets lagbilde av Jerv G17 / Foto: Helge N. Olsen

Tobias Birkedal oppsummerer årets sesong:

2025 for G17 (som har spilt i G19 1.div):

I starten av året slo vi sammen 2009 og 2008-kullet. Med ny gruppe, var det noen relasjoner som trengte litt tid på å sette seg, men allerede etter 2-3 kamper i preseason, så vi tidlig at det fantes potensial i gruppen. 

Vi utviklet oss godt i første fasen av førsesongen, og med gode resultater mot blant annet Sandnes Ulf, Sandefjord og Start i treningskampene, gledet vi oss til vårsesong. 

Målet for laget var å kvalifisere seg til interkretsserien i G19, og med flere gode prestasjoner, var vi nære på. Med bare 2 poeng røk plassen til fordel for Vigør. 

Alt i alt en godt gjennomført vårsesong. 

Høsten skulle vise seg å bli noe tøffere. Med noen endringer i troppen, i tillegg til skader og sykdom i troppen, har det vært vanskelig å opprettholde kontinuitet i treningshverdagen. Til tross for dette, har guttene stått på, og gjort sitt beste for å bli litt bedre for hver dag.

Selv om resultatene i høst ikke nødvendigvis var som vi ønsket, har vi sett laget utvikle eget grunnspill, og levert gode prestasjoner, som vi er aller mest opptatt av.

Det endte med 3. plass i G19. 1 divisjon denne høsten, bak Lyngdal og Flekkefjord. 

Dette har vært erfaringer som har gjort oss sterkere som kollektiv, og jeg syns guttene skal være stolt av den jobben de har lagt ned. 

Vi kommer til å fortsette å utvikle oss, både som trenere og spillere, og vi gleder oss allerede til ny sesong!

- Tobias Birkedal

Annonse: