Sommerfotball samlet over 230 barn til en sommer fylt med fotballglede

Etter fire uker med Gratis Sommerfotball 2026 kan vi se tilbake på et tilbud som samlet barn fra hele Grimstad og omegn til en sommer fylt med aktivitet, fellesskap og masse fotball.

Fra 6. til 30. juli ble det gjennomført 16 treningsdager på Levermyr kunstgress og Holvika kunstgress, hvor rundt 230 ulike barn deltok i løpet av måneden. Hver dag var det i gjennomsnitt over 90 barn på banene, og interessen var stor gjennom hele juli.

Tilbudet var gratis og hadde som mål å gi barna et inkluderende sted å møtes i sommerferien – uavhengig av nivå eller klubbtilhørighet. Barn fra blant annet FK Jerv, Lia IL, Imås, Express, Amazon, Hisøy, Øyestad, Sørfjell, Birkenes og flere andre klubber deltok på treningene.

Konseptet bygget på en enkel filosofi: mange ballberøringer, mye spill og masse fotballglede. I tillegg til de daglige treningene bød sommeren også på VM- og Champions League-turneringer samt grill arrangementer, hvor nye vennskap ble skapt på tvers av alder og klubber.

Energi, vennskap og fotballglede

Det var ikke bare høy aktivitet på banene gjennom juli – det var også smil, latter og stort engasjement blant barna. For trenerveileder Jeppe Idskou, som hadde hovedansvaret for Sommerfotball gjennom hele perioden, ble det en måned fylt med gode opplevelser.

– Det har vært fantastisk å oppleve gleden og energien barna har tatt med seg ut på banen hver eneste dag. Vi var heldige med været, og alle treningene kunne gjennomføres i strålende solskinn. Det smittet over på humøret til både spillerne og oss trenerne.

– Målet var å skape et lavterskeltilbud hvor barna kunne spille masse fotball, få nye venner og utvikle seg gjennom lek og spill på en måte som var litt annerledes enn den vanlige trenings hverdagen de kjenner. Det synes jeg virkelig vi har lykkes med. Det var gøy å gå på jobb hver eneste dag i juli, sier trenerveileder Jeppe Idskou, som hadde hovedansvaret for Sommerfotball gjennom hele perioden.

Et tilbud barna ønsker tilbake

Evalueringen viser stor tilfredshet blant både barn og foreldre. Den mest gjentakende tilbakemeldingen gjennom hele juli var det samme spørsmålet:

– Blir det Sommerfotball neste år?

Det spørsmålet gikk igjen hos både barna og familiene deres, og er kanskje den beste bekreftelsen på at tilbudet traff godt.

Takk til alle som bidro

Sommerfotball 2026 ble gjennomført i tett samarbeid mellom FK Jerv BU, engasjerte ungdomstrenere, frivillige og lokale samarbeidspartnere.

En stor takk rettes til alle som har bidratt til å gjøre sommerens tilbud mulig – og ikke minst til alle barna som fylte banene med liv, smil og ekte fotballglede gjennom hele juli.

"Sammen skaper vi stolte øyeblikk"

Annonse: