Et år med stor utvikling
Utviklingsfokus ga resultater
Hovedtrener Thomas Aavik oppsummerer årets sesong med at G14 hadde et spennende år i vente, som en nykomponert gruppe i utviklingsavdelingen. Det var mye nytt å lære, nye spillere og trenere å forholde seg til, samtidig som forventningene og kravene på trening og i kamp ble større. En krevende spillestil med mye ballbesittelse og et stort fokus på arbeidsoppgaver (og ikke tenke for mye på resultatet), kombinert med et stort engasjement og lyst til å lære, gjorde at laget sakte tok steg for steg utover våren.
I vårsesongen leverte guttene flere gode kamper og viste stadig utvikling i spillet, selv om det av og til kom en liten smell. Laget endte på fjerdeplass og sikret seg med det plass i høstens 1.divisjon, sammen med de andre lagene som havnet topp seks.
Dana Cup
Også for G14 var Dana cup sommerens høydepunkt. Guttene var spente før første kamp mot et polsk lag, men etter at den første scoringen kom midtveis i første omgang, var nervøsiteten borte. Syv nye scoringer mot polakkene ga en pangstart på turneringen. Kamp to ble en liten prøvelse, men da nullen endelig sprakk etter pause, ble Bjarg 2 slått med 4-0. Siste gruppekamp ble en ren gruppefinale. I en tatt og jevn batalje mot et godt Madla-lag (et lag som til slutt nådde finalen) endte kampen med et knepent ettmålstap. Korsvoll ble slått 5-2 i første sluttspillkamp, før Voss stod på motsatt halvdel i 16-delsfinalen. Her måtte guttene virkelig kjempe, men et fysisk sterkt Voss-lag vant 1-0 og dermed var turneringen over for denne gang.
Utrolig åpning i høst og kretsmestere
Da hadde høstsesongen startet skulle laget vise seg å virkelig være i slaget. Gode prestasjoner kom på rekke og rad da fire kamper var spilt var laget ubeseiret og hadde sikret seg et godt utgangspunkt. Etter et tap mot Vindbjart, skulle den gode formen fortsette og to nye seire mot Lillesand og Gimletroll ble levert. Da laget fikk besøk av Mandalskameratene i starten av oktober skulle det vise seg at laget kunne avgjøre seriemesterskapet. Mot et godt MK-lag leverte guttene en god kamp. Med godt samspill, og oppofrende forsvarsspill kunne guttene gå av banen med 4-0 seier 4-0. Da de andre resultatene samme kveld gikk veien, var guttene krestemestere.
Vant årets mål og årets spiller
Under «Den store fotballfesten», hvor alle kretsmesterne blant ungdomslagene ble hedret, skulle laget få sin velfortjente kretsmesterpokal, men det skulle komme mer. I tillegg til å bli kåret til «årets spiller» på laget, vant Herman Haldorsen også «årets mål» blant alle de innsendte forslagene i Fædrelandsvennens kåring.
Sesongen ble avsluttet med Odd Elitecup i Skien i november. Etter lang sesong var nok batteriene utladet, for her presterte laget et godt stykke unna det vi både forventer og vet at vi kan. Det ble tre tap mot Borg, Hønefoss og Våg og en uavgjort med Heming (som tilslutt vant turneringen).
Laget har vist stor treningsiver og lyst til å bli bedre gjennom sesongen og utviklingen har vært stor siden de første treningene i januar.
Nå venter en liten juleferie før lager gyver løs på en ny sesong.
Årets spiller og vinner av årets mål Herman Haldorsen.